Historie

29. 09. 2010 Historie trempování

Tramping nebo i tremping je české a slovenské občanské lidové hnutí inspirované Ligou lesní moudrosti respektive woodcraftem, skautingem. Podle české legendy je dost často prezentován zjevně mylný názor, že trampování nemá ve světě obdoby v žádném jiném státě, než českém nebo slovenském. Nicméně lze dovodit, že český tramping měl vždy svá dosti osobitá a často i velmi výrazná specifika.

Číst dál...


30. 05. 2009 Lokálka Pňovany-Bezdružice

Dopravní spojení Lázní Konstantinových a blízkého okolí se Stříbrem bylo kolem roku 1880 zajišťováno omnibusy. K ranním vlakům do Stříbra jezdil omnibusový spoj, jízdní doba byla asi 4 hodiny. Kromě koňského omnibusu si šlo samozřejmě také pronajmout vlastní povoz. Jízdní doba byla pro hosty lázní neúnosná, také doprava zboží byla drahá a pomalá, začalo se tedy uvažovat o stavbě lokální dráhy.

Číst dál...


11. 03. 2009 Všeobecná historie

Když mě František požádal, abych napsal pro tyto nové stránky něco o historii obce a okolí, řekl jsem si, že to bude poměrně jednoduchá záležitost. Prolezu internet s odkazy na historii Okrouhlého Hradiště, Poloučan, Dlouhého Hradiště a Daňkova, stáhnu články z Wikipedie, Hameliky a podobných portálů, proložím to několika starými fotografiemi vsí a Gutštejna a bude hotovo. Tak jednoduše to zpočátku opravdu vypadalo. Snad by to tak i šlo, kdyby…

Číst dál...